Kezdjük a kevésbé jó hírrel: a hagyományos tejcsoki mértéktelen fogyasztása továbbra is elhízáshoz vezet, hogy a cukorbetegséget és a fogak romlását ne is említsük.
Gondolom, ezzel senkinek nem okoztam nagy meglepetést, viszont kicsit meglepődtem, amikor elolvastam a Loma Linda egyetem egyik tanulmányáról szóló cikket, ami szerint a fekete csoki fejlesztheti a memóriát, növelheti az intelligenciát, sőt még jobb kedvünk is lesz tőle. Bár további kutatásokra van még szükség, eddig ezek az ígéretes eredmények születtek. Fontos hangsúlyozni, hogy a legalább 70%-os kakaótartalommal bíró csokikról van szó, ezekről azt találták, hogy hatással van az agy azon területeire, amelyek a tanulással és a memóriával állnak kapcsolatban, elősegítik az agyban az idegsejtek fejlődését, az agyi funkciókat és kommunikációt, a vérellátottságot és az erek képződését.
Hozzáteszem, hogy abban az esetben, ha egy tábla csokoládé kevesebb kakaó szárazanyag-tartalommal rendelkezik, de az egyébként egészségre káros anyagok, mint a finomított cukor, vagy a tejpor (oxidált koleszterin) kikerült az összetevők listájáról, a kakaó akkor is kifejtheti pozitív hatását. Ma már szerencsére egyre több ilyen csokoládé kerül a piacra: bár a cukormentes csokik mezőnyében is érdemes nyitott szemmel járni, és a minőségi édesítővel (eritrit, stevia, kókuszvirágcukor, szerzetesek körtéje kivonat stb.) édesített táblát választani. A tejcsoki-élményről sem kell lemondanunk, ha bármilyen oknál fogva (laktózérzékenység, vegán életmód) nem szeretnénk állati eredetű alapanyagokat fogyasztani, mert a kazeinmentes kókusztejporral például már nagyszerűen helyettesíthető a tehéntejpor, ráadásul rendkívül kellemes (de nem tolakodóan kókuszos) aromát kölcsönöz a csokinak.
A cikk idézi Lee Berk orvost, aki a kaliforniai, adventista tulajdonú intézményben tevékenykedő kutatást végző csoport vezetője:
"Elsőként mutattuk ki, hogy olyan neuroelektronikus tevékenységhez kapcsolódó mechanizmusok jönnek létre a kakaó jó hatásai következtében, mint a felfogóképesség, az érvelés képessége, a szinkronizáló képesség, a memória, a visszaidézés, emlékezés képessége, valamint a hangulatra és viselkedésre gyakorolt jótékony hatás."
Az már régebb óta ismert, hogy a fekete csokoládé hathatós antioxidánsokat és gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaz, amelyek elősegítik a szív és érrendszer egészségét. Ne feledkezzünk meg azonban az omega-3-ról és egyéb ér- és memóriavédőkről, azaz a csokoládéfogyasztás nem helyettesíti azokat.
Tehát azoknak, akik eddig csak azért nem ettek egyáltalán csokit, mert egészségtelen, most az a jó hírem van, hogy de, az. :)
De mi a helyzet a koffeinnel?
Valójában a csokoládéban lévő koffein a teában, kávéban vagy koffeines energiaitalokban található koffein tized-ötvened része csupán, tehát gyakorlatilag az egészségre semmilyen káros hatással nincs. A minőségi keserűcsoki túlfogyasztása azonban már hangulati hullámzást okozhat, mert mérhető a teobromin és koffein tartalom (a kettő együtt hat, nemcsak a koffein), tehát a csoki egy tipikusan "kevesebb = több" élelmiszer (10-20 g mennyiség az ajánlott napi maxiumum). Emellett az lenne az ideális, ha nem nassolnivalóként alkalmaznánk, csak főétkezések után, vagy reggelire (a cukormentes forma nem erjeszt). Gyümölcs és zöldség polifenolokkal szinergensen hat, akárcsak az omega-3-mal párosítva is, például ideális lenmag crunchyt, vagy lenmagolajat fogyasztani mellé. És ha már itt tartunk: a kakaóital helyett a csoki jobb, mert koncentráltabb, és nem higítja fel az emésztőnedveket.
Sőt, a fekete csoki a vérnyomást is csökkentheti.
Azonban fontos megjegyezni, hogy a legtöbb boltban kapható csokoládé tartalmaz valamennyi cukrot, illetve az egészséges mennyiség még nincs meghatározva, ezért a szakemberek napi legfeljebb 1-2 kockányi, legalább 70%-os csoki fogyasztását javasolják. Emellett persze nem lehet eléggé hangsúlyozni a kiegyensúlyozott, gyümölcsben, zöldségben, olajos magvakban és gabonában gazdag étrend szerepét.
Tehát: csokira fel - de csak mértékkel!
N. Ambrus Orsolya
Forrás: https://www.adventistreview.org/church-news/story3372-adventist-study-suggests-dark-chocolate-makes-you-smarter